Żywe ogrodzenie inaczej żywopłoty

Żywe ogrodzenie czyli żywopłoty

Żywopłoty zwykle pełnią podobną rolę jak ogrodzenia, chociaż nierzadko są wykorzystywane i za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia sadzi się w słonecznych kompozycjach, gdzie blyskawicznPrzeważnieie rosną i mocno gęstnieją. Sporo powabu posiadają ponadto takie rosnące mury, które wiodą poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z półprzezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazki,zaś chłodna wilgotność, bijąca od pogrążonej w ciemnościach gleby , powoduje iż nawet niedługi spacer obok takiego murku uspokaja a także rozluźnia.

Tworząc płot z żywych roślin, należy zerknąć na funkcje takiego parkanu, warunki które są często spotykane w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego uprawę. Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także bardziej intensywnie rozkwitają, lecz chcą również bardzo dużo miejsca. Geometryczne czy tez bogato profilowane zielone ogrodzenia Poznań zdołają być nadzwyczaj wysmuklę, aczkolwiek powinno się je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego że takie żywopłot komponuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest zielony plot o wielkości do 1,5 metra. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on bardzo dużo plusów:
• jest mało absorbujący,
• odpowiednio znosi porę suchą,
• w mgnieniu oka rośnie,
• regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie żółknie od dolu,
• w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę listowia, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałęzi okłada nieprzenikniony dla wzroku parkan,
• jest tani w utrzymaniu.

Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca-jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Mogą być to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można nadawać jej postać wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć gałązek zostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s