Wierzba wypuści nawet z kawałka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka wiktów.

Korzystając z ten fakt, powinniśmy dzięki niej stworzyć fantastyczne odmiany ogrodzenia. Z racji tego nasze ogrodzenie nabędzie unikalny wygląd oraz będzie się faworyzować pośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na działkach oraz grząskich bagnach wierzby dawno temu zagościły w naszych parkach. Umiłowaliśmy je poprzez krasę oraz spectficzne kiciusie. Nie są pracochłonne, pragną jeno multum wody oraz nie dużo światła. Dogodzą się niby dowolną rolą.

Niewiele roślin sprosta także tak samo prędko stymulować utracone odnogi i gałęzie. Wierzby nader swobodnie odtwarzają także swój system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony czy też nawet złapany pęd zanurzony w przemokłej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz ofiaruje zaczątek nowemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na pomysł, ażeby spośród wierzb robić zaplątane sztachety w ogrodzeniu bądź płoty zalane liśćmi. Na pewno warto dysponować tak kreatywne ogrodzenie. Najlepiej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, oraz jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakich cech:

aktywują prostolinijne, długie oraz niezmiernie ciągliwe pędy – ze względu na to można bez trudności modelować postać ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w skrótowym okresie zdołamy wypleść pełne przęsło na płot;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już propozycję na kształt ogrodzenia, musimy zakupić właściwe wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, wytrzaśnięcie ich w przesłankach autentycznych jest pracochłonne, jako że dziko wzrastające krzewy sporadycznie wypuszczają wybitnie długie oraz prostolinijne pędy. Najporządniej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba zaczekać parę latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłońmy po pierwsze pozycję w skwerze, niewiele przez nas odwiedzane a także w żadnym razie widzialne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać spośród dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem wypada je zanurzyć na 24 h w głębi, aby się akuratnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny w mgnieniu oka się gęstnieją, w takim razie powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy bądź dwa zezwalamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosną nowego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki z rzadka przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s