Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je posadzić oraz pielęgnować?

Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić oraz doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi skwer, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza przyjemny cień, zapewnia kryjówkę ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy postanowić, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, czy wspomóc w rozdziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu intymnych kącików? Powinniśmy również podjąć decyzję, jaką płot będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju rośliny albo krzaku.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje osąd, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” i „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Kiedy osiągną pożądaną wielkość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia PVC z Chełmka selekcjonujemy iglaki odporne na chłód. Wrażliwe tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Minusem takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich nagminnie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają podniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprawidłowiej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z racji tego pozyskane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o przeróżnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat i ścieżek, rozdzielają od siebie poszczególne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najpoprawniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy uzyskać dość duże żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje przyzwoicie egzamin także w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te rodzaje można również strzyc, ale wtedy dużo lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia zalecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najprawidłowiej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy popularne są zielone ogrodzenia z plastiku z laurowiśni czy też zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Zatem, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), by można go było osłonić na zimę agrowłókniną oraz bez trudności wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać wyjątkowo dekoracyjny parkan, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony płot z gatunków zrzucających liście na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. spośród iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia PCV strzyżone z wyobraźnią- z krętą liną „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s